Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Rola RNAi w obronie przeciwwirusowej

Kategoria: Bez kategorii, Seminarium IM

Zapraszamy na seminarium instytutowe: w poniedziałek 27 listopada o godz. 14  w sali 102B Michał Kitowicz z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej wygłosi seminarium pt. „ Badanie roli ścieżki RNAi w strategii obrony przeciwwirusowej komórek ssaczych ”.

Streszczenie:

Zrozumienie komórkowych mechanizmów wykrywania i zwalczania zakażeń wywołanych wirusami RNA jest kluczowe dla efektywnej walki z wywoływanymi przez nie chorobami, z których wiele (m.in. grypa, gorączka krwotoczna, czy COVID-19) stanowi ogromne zagrożenie epidemiczne. Wspólną cechą cyklu replikacyjnego wirusów RNA jest powstawanie długich dwuniciowych RNA (dsRNA), będących silnymi wzorcami związanymi z patogenami (PAMPs), aktywującymi odpowiedź komórkową. W zróżnicowanych komórkach ssaczych głównym mediatorem odpowiedzi przeciwwirusowej jest szlak zależny od interferonu. Najnowsze doniesienia sugerują, że w komórkach niezróżnicowanych analogiczną funkcję może pełnić szlak interferencji RNA (RNAi), przestający działać wraz z wykształceniem zdolności do odpowiedzi interferonowej. Celem prowadzonych przeze mnie badań jest analiza mechanizmów degradacji egzogennego dsRNA przez komórkowe endonukleazy DICER i Drosha, zaangażowane w szlak RNAi u ssaków. Zamierzam również sprawdzić, jaki wpływ na proces degradacji wpływa obecność modyfikacji epitranskryptomicznych nukleotydów w dsRNA.