Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

O nas

Instytut Mikrobiologii jest jednym z czterech najdłużej działających instytutów w ponad 50-letniej historii Wydziału Biologii UW. Aktualnie jest też największym instytutem Wydziału. Tworzy go siedem zakładów, realizujących szeroką tematykę badawczą, która zwykle ma charakter interdyscyplinarny, łącząc różne gałęzie mikrobiologii z innymi dziedzinami wiedzy, w tym szczególnie z chemią, fizyką, medycyną oraz informatyką. Badania prowadzone w Instytucie Mikrobiologii angażują specjalistów z zakresu mikrobiologii molekularnej, medycznej, środowiskowej, geomikrobiologii, wirusologii, biotechnologii środowiskowej i medycznej oraz mikrobiologii żywności.

Instytut zatrudnia 53 osoby, z czego 42 to pracownicy naukowi. W tej grupie jest 5 profesorów, 15 doktorów habilitowanych oraz 22 doktorów. Ponadto, w Instytucie, swoje prace doktorskie wykonuje 31 doktorantów.

Instytut Mikrobiologii dysponuje specjalistyczną aparaturą analityczną i pomiarową, pozwalającą na projektowanie i prowadzenie zaawansowanych wielkoskalowych eksperymentów laboratoryjnych i terenowych, a nawet zautomatyzowanych procesów technologicznych.

Poza doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą naukową oraz rozległym zapleczem infrastrukturalnym, wysoki poziom badań naukowych Instytutu zapewniają liczne granty oraz dotacje ze źródeł krajowych i zagranicznych. Obecnie, w Instytucie realizowane są projekty badawcze wsparte przez 19 wysokobudżetowych grantów, na łączną kwotę ponad 30 mln zł. Wśród instytucji finansujących są m.in. Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wyniki badań publikowane są w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak Nature Microbiology, Nature Communications, European Respiratory Journal, Environment International, Water Research, Journal of Hazardous Materials, Journal of Clinical Microbiology, Antimicrobial Agents and Chemotherapy, Journal of Dairy Sciences, Environmental Microbiology.

Doceniając praktyczne aspekty badań, pracownicy Instytutu angażują się również w prace wdrożeniowe i aktywnie komercjalizują wyniki swoich projektów. Tylko w ostatnich 4 latach, dorobek Instytutu wzbogacił się o 12 patentów. Współpracę z sektorem gospodarczym podkreśla też obecność powiązanych z Instytutem dwóch spółek typu spin-off (RDLS Sp. z o.o., DDG Bioinformatics Sp. z o.o.) oraz jednej spółki typu spin-out (BACTrem Sp. z o.o.). W Instytucie Mikrobiologii funkcjonuje również Laboratorium Aparaturowe Instrumentalnych Analiz Środowiskowych, działające także na zasadach komercyjnych.

Nieodłączną i niezwykle istotną częścią aktywności Instytutu jest działalność dydaktyczna. Misję kształcenia studentów Instytut realizuje na różnych poziomach i w oparciu o rozmaite narzędzia. W ofercie dydaktycznej Instytutu Mikrobiologii jest ponad 30 przedmiotów na studiach I i II stopnia wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Biologii, a także na Wydziałach Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Fizyki. Instytutowi nauczyciele akademiccy prowadzą również zajęcia w Szkole Doktorskiej, a także na studiach podyplomowych (np. Podyplomowe Studia Mikrobiologia, Higiena, Środowisko – Bezpieczeństwo i Jakość w Praktyce Przemysłowej). Każdego roku, w Instytucie, swoje prace licencjackie i magisterskie przygotowuje ok. 70 dyplomantów. Większość z nich wykonuje oryginalne projekty badawcze.

Co ważne, Instytut stwarza warunki sprzyjające integracji i aktywności w organizacjach studenckich. Od 2003 roku, przy Instytucie działa Studenckie Koło Naukowe Mikrobiologii UW. Koło może pochwalić się jednym z najdłuższych staży wśród stowarzyszeń studenckich działających w stołecznych uczelniach.

Instytut z uwagą śledzi losy swoich wychowanków. Wielu spośród z nich kontynuuje ścieżkę naukową w ramach studium doktoranckiego, w kraju lub za granicą. Inni znajdują pracę w firmach biotechnologicznych, zajmujących się m.in. badaniami klinicznymi, produkcją leków oraz kontrolą czystości mikrobiologicznej.

Intensywnej aktywności badawczej i dydaktycznej towarzyszy ożywiona działalności organizacyjna i popularyzatorska. Zakłady i grupy badawcze wchodzące w skład Instytutu współtworzą lub kierują krajowymi i międzynarodowymi sieciami i konsorcjami badawczymi (np. konsorcjum „FATE”). Pracownicy i doktoranci Instytutu są członkami różnych, krajowych i międzynarodowych, towarzystw i organizacji naukowych. Większość kadry naukowej Instytutu należy do Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, który od 2016 roku ma swoją siedzibę właśnie w Instytucie Mikrobiologii UW. Przy tym, pracownicy i studenci Instytutu stanowią blisko czwartą część członków Oddziału. W Instytucie Mikrobiologii działa też Redakcja Postępów Mikrobiologii, jednego z dwóch periodyków naukowych afiliowanych przy PTM.

Pracownicy i doktoranci Instytutu biorą udział niemal we wszystkich wydarzeniach popularyzujących naukę, odbywających się cyklicznie na Wydziale Biologii (m.in. Festiwal Nauki, Noc Biologów, Dzień Odkrywców Kampusu Ochota). Organizują i prowadzą wówczas wykłady, warsztaty i stoiska tematyczne, głównie dla uczniów szkół podstawowych i liceów, ale też innych osób zainteresowanych, zawodowo lub hobbystycznie, mikrobiologią.

Osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe pracowników i studentów Instytutu są doceniane przez środowiska eksperckie i kapituły konkursowe. Wielu spośród pracowników, doktorantów i studentów jest laureatami stypendiów, nagród i wyróżnień, przyznawanych przez różne instytucje i organizacje, krajowe i zagraniczne (m.in. stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, stypendia Ministra Nauki i Edukacji za wybitne osiągnięcia, stypendia EMBO Short-Term Fellowships, stypendium NAWA im. Bekkera).

Obecnie, Instytut Mikrobiologii jest “marką” o ugruntowanej renomie. Stoi za nią kilka pokoleń nauczycieli i absolwentów, a także pokaźny dorobek naukowy i organizacyjny. Jednocześnie, Instytut stale się rozwija. Wytyczane są nowe pola naukowych eksploracji, powstają nowe zespoły badawcze, rekrutujące coraz to nowych specjalistów, nawiązywane są nowe współprace naukowe, pozyskiwane nowe granty i rozbudowywana jest infrastruktura badawcza. Cały czas się zmieniamy, testujemy nowe rozwiązania i z zaciekawieniem śledzimy odkrycia w zakresie szeroko rozumianej mikrobiologii, aby wyznaczać kierunki dalszego rozwoju.

Łukasz Dziewit
Monika Radlińska
Tomasz Jagielski