Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wpływ modyfikowanego dsRNA na komórki ssacze

Kategoria: Seminarium IM

Zapraszamy na seminarium instytutowe: w poniedziałek 20 listopada o godz. 14  w sali Rady Wydziału mgr Julia Cieślicka z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej wygłosi seminarium pt. „ Wpływ modyfikacji epitranskryptomicznych na rozpoznawanie dsRNA przez wrodzony układ odpornościowy w komórkach ssaków ”.

Pandemia SARS-CoV-2 pokazała, że wirusy  są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale również dla systemów ochrony zdrowia czy gospodarki. Choroby odzwierzęce i niosące duże zagrożenie epidemiczne, takie jak COVID-19, grypa i wiele innych, są najczęściej wywoływane przez wysoce patogenne wirusy RNA. Podczas replikacji wirusów RNA produkowany jest immunogenny dwuniciowy RNA (dsRNA). Rozpoznanie dsRNA zależy głównie od trzech szlaków wykrywających RNA – szlaku zależnego od białka MAVS, PKR czy białek OAS i RNazyL. Moje badania skupiają się na analizie odpowiedzi komórkowej po wprowadzeniu do komórki ssaczej dwuniciowego RNA z różnymi modyfikacjami epitranskryptomicznymi oraz na poznaniu wpływu badanych modyfikacji dsRNA na wymienione wyżej szlaki rozpoznające RNA.