Posttranskrypcyjna regulacja ekspresji genów u Listeria monocytogenes
23 11 2022
Kategoria: Seminarium IM
Serdecznie zapraszamy na seminarium instytutowe – mgr Patrycja Gomza z Zakładu Mikrobiologii Molekularnej wygłosi seminarium pt. „Identyfikacja i charakterystyka nieznanych mechanizmów posttranskrypcyjnej regulacji ekspresji genów u Listeria monocytogenes”.
Seminarium odbędzie się 28 listopada o godzinie 14:00 w sali 102B.
Streszczenie:
Listeria monocytogenes jest wewnątrzkomórkowym, Gram-dodatnim patogenem człowieka, odpowiedzialnym za zakażenia pokarmowe zwane listeriozami. Bakteria ta jest dobrze znana ze swoich zdolności adaptacyjnych do życia w szerokim spektrum różnych nisz, jak również ze zdolności do adaptacji do stresu. Jednym z białek L. monocytogenes odgrywających istotną rolę w odpowiedzi na stres jest białko ferrytynopodobne (Fri). Białko Fri bakterii L. monocytogenes przyczynia się do wirulencji i odgrywa rolę w ochronie przed wieloma czynnikami stresowymi, m.in. niedoborem żelaza. Istniejące dane wskazują, że ekspresja genu fri
L. monocytogenes podlega negatywnej regulacji posttranskrypcyjnej, której mechanizm pozostaje nieznany. Niezwykle ważną rolę w adaptacji tej bakterii do życia w niekorzystnych warunkach pełni system SOS, który odpowiada za usuwanie uszkodzeń w DNA powstających na skutek działania różnorakich czynników stresowych. Istnieją przesłanki wskazujące na udział chaperonu RNA – białka Hfq w kontroli ekspresji genów systemu SOS, jednak mechanizm tej posttranskrypcyjnej regulacji nie został dotąd wyjaśniony.
Bazując na obserwacji, że mRNA fri pomimo represji translacji jest obecne w dużej ilości w komórkach L. monocytogenes wysnuto hipotezę, że mRNA fri oddziałuje z nieznanym dotąd białkiem wiążącym RNA u L. monocytogenes. W obszarze badań nad identyfikacją nieznanych mechanizmów posttranskrypcyjnej regulacji ekspresji genów L. monocytogenes kolejna hipoteza zakłada, że chaperon Hfq pełni kluczową rolę w regulacji ekspresji genów systemu SOS.