Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Potencjalnie patogenne NTM w Polsce

Kategoria: Seminarium IM

Zapraszamy na seminarium instytutowe: w poniedziałek 17 lutego o godz. 14  w sali 102B mgr Paulina Wójtowicz z Zakładu Mikrobiologii Medycznej wygłosi seminarium pt. „Alarming prevalence of potentially pathogenic NTM in natural and anthropogenic environments of Poland”.

Streszczenie:

Grupa ok. 240 gatunków prątków, które nie powodują gruźlicy (TB) ani trądu, jest zbiorczo nazywana prątkami niegruźliczymi (ang. non-tuberculous mycobacteria, NTM). Występują one w zróżnicowanych niszach – izolowane są zarówno w środowiskach naturalnych, jak i zurbanizowanych, w tym miejskich systemach dystrybucji wody. Związek między rozprzestrzenieniem NTM w ekosystemach a ich potencjałem epidemiologicznym jest nadal niejasny. Pomimo spadku odnotowywanych przypadków gruźlicy, na całym świecie obserwuje się rosnący trend występowania mykobakterioz, tj. chorób wywoływanych przez NTM. Celem tego badania była ocena jakościowa i ilościowa różnorodności NTM w środowiskach naturalnych i antropogenicznych pięciu największych miast w Polsce.