Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Mobilny adaptom: ekstremalna adaptacja i bioprospekcja

Kategoria: Seminarium IM

Zapraszamy na seminarium instytutowe: w poniedziałek 6 marca o godz. 14  mgr Karol Ciuchciński z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej wygłosi seminarium pt. „Mobilny adaptom: rola mobilnych elementów genetycznych w przystosowaniu do środowisk ekstremalnych i bioprospekcji nowych enzymów”.

Streszczenie:

Mobilny adaptom bakterii z ekstremalnych środowisk jest stosunkowo mało wykorzystywanym źródłem wiedzy o mechanizmach adaptacji do warunków środowiskowych i roli MGE w rozpowszechnianiu cech adaptacyjnych. Jest to również ogromne i w dużej mierze niewykorzystane źródło nowych enzymów o unikalnych właściwościach. Badając różnorodność mobilnego adaptomu w różnych ekstremalnych środowiskach, możemy odkryć mechanizmy adaptacji do tych środowisk, a także zidentyfikować nowe enzymy, które są przystosowane do trudnych warunków i mają potencjalne zastosowanie w biotechnologii

Podczas seminarium opiszę moje plany zbadania różnorodności mobilnego adaptomu w różnych ekstremalnych środowiskach. W wyniku tych badań mam nadzieję uzyskać informacje na temat mechanizmów adaptacji bakterii oraz zidentyfikować nowe enzymy mające potencjalne zastosowanie w biotechnologii i biologii molekularnej.