Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Broń chemiczna w Bałtyku – ocena ryzyka ekotoksykologicznego

Kategoria: Seminarium IM

Serdecznie zapraszamy na seminarium instytutowe: w poniedziałek 25 kwietnia o godz. 14.00 mgr Wojciech Wilczyński z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej przedstawi seminarium pt. „ Bronie chemiczne zatopione w Morzu Bałtyckim: ekotoksykologiczna ocena ryzyka”.

Streszczenie:

W XX wieku do mórz zostało zrzucone ponad pół miliona ton broni chemicznych. Obecnie pociski zalegające od dekad na morskim dnie zaczynają korodować, a ich zawartość (bojowe środki trujące) uwalnia się do wód przydennych i osadów. Jako, że problem jest stosunkowo nowy, w literaturze przedmiotu istnieją ogromne luki w danych, które nie pozwalają na ocenę przyszłych ekologicznych konsekwencji zatopienia broni chemicznej w morzach.
Mój projekt doktorski realizuję w ramach uzyskanego przeze mnie grantu PRELUDIUM 19 „Wpływ bojowych środków trujących na wybrane parametry historii życia i mikrobiotę w przewodzie pokarmowym ryb”. Projekt ten obejmuje badania metagenomiczne, molekularne oraz przeżyciowe mające na celu rozszerzenie wiedzy na temat toksyczności bojowych środków trujących u ryb.