Acinetobacter baumannii – koniec jest bliski?…
12 11 2021
Kategoria: Seminarium IM
W poniedziałek 15 listopada o godz. 14 mgr Anna Marszalik z Zakładu Fizjologii Bakterii wygłosi seminarium pt. Acinetobacter baumannii – koniec jest bliski?…
Kiedy z końcem lat 60. XX wieku zespół Paula i Lindy Baumannów ostatecznie scharakteryzował tę powszechną, saprofityczną bakterię środowiskową, nie przewidział zapewne, że blisko pół wieku później stanie się ona jednym z największych zagrożeń na oddziałach szpitalnych. Obecnie pałeczkę A. baumannii uznaje się za bardzo groźny, oportunistyczny patogen wielo- (MDR), ekstremalnie- (XDR), a nawet wszystko-lekooporny (PDR). Niedawno jej niezwykła wytrzymałość oraz zdolności przetrwania doprowadziły do umieszczenia powyższego gatunku na liście bakterii zwalczanych priorytetowo opatrzonych akronimem ESKAPEE. Pałeczki te łatwo wchodzą w skład mikrobioty ludzkiej i w sprzyjających okolicznościach prowadzą do rozwoju wyjątkowo niebezpiecznych zakażeń. Jedno z najpowszechniejszych stanowi zapalenia płuc związane z zastosowaniem respiratora (VAP), do którego dochodzi średnio u co piątego pacjenta podłączonego do aparatury, a śmiertelność w tej grupie wynosi od 24% do nawet 76%. Każdego roku zakażenia o etiologii A. baumannii powodują około 15 tysięcy zgonów, zaś rosnąca oporność na leczenie czyni znalezienie skutecznej terapii absolutnie kluczowym. Wyścig trwa. Czyj koniec okaże się bliższy?…
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Seminarium odbędzie się w trybie zdalnym z wykorzystaniem aplikacji Zoom o godz. 14.00. Link do spotkania można uzyskać, wysyłając zgłoszenie na adres r.stachowiak@uw.edu.pl