Udomowianie plazmidów przez Cronobacter

11 03 2025
Kategoria: Seminarium IM
W poniedziałek 17 marca o godz. 14 w sali 102B mgr Zofia Owczarzak z Zakładu Genetyki Bakterii wygłosi seminarium pt. „Udomowianie mobilnego DNA – studium przypadku plazmidów wirulencji bakterii z rodzaju Cronobacter”.
Streszczenie:
Plazmidy wirulencji z rodziny pESA3 (pVirCro) występują wśród wszystkich gatunków bakterii Cronobacter. Badania wskazują na ich rolę w adaptacji i patogenności tego rodzaju, ponieważ pVirCro kodują kluczowe czynniki wirulencji odpowiedzialne za m.in. zdolność do tworzenia biofilmu i mechanizmy odpowiedzi na stres. Replikony te mają jednak cechy nietypowe dla plazmidów. Ich wysoce konserwowany rdzeń oraz cechy sugerujące sprzężenie replikacji z chromosomami czynią te plazmidy podobnymi do chromidów. Inną godną uwagi cechą pVirCro jest ich swoistość rodzajowa. Replikony te nie występują w innych grupach taksonomicznych, obecne są u 97% szczepów Cronobacter spp. i tworzą odrębny „klaster „Cronobacter” na drzewie filogenetycznym plazmidów RepFIB. Sugeruje to, że rodzaj Cronobacter „udomowił” replikony pVirCro w trakcie swojej ewolucji.
Celem badań jest przetestowanie hipotez dotyczących regulacyjnego sprzężenia replikacji plazmidowego i chromosomalnego DNA oraz niedocenianej roli tych plazmidów dla fitnessu i wirulencji bakteryjnego gospodarza. Kluczowe cele obejmują wyjaśnienie roli loci plazmidowych w adaptacji i patogenności bakterii, zrozumienie ewolucyjnego znaczenia interakcji plazmid-chromosom oraz identyfikację nowych loci związanych z patogennością. Wyniki pozwolą na głębsze zrozumienie ewolucji mobilnego DNA, bakteryjnych genomów multireplikonowych oraz implikacji klinicznych Cronobacter spp. jako patogenów oportunistycznych. Wnioski z tych badań mogą przyczynić się do rozwoju mikrobiologii medycznej i sprostania wyzwaniom związanym z infekcjami bakteryjnymi.