Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Mikrobiologiczne zagospodarowanie popiołów lotnych

Kategoria: Seminarium IM

Zapraszamy na seminarium instytutowe: w poniedziałek 20 marca o godz. 14  mgr Mikołaj Iwan z Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Środowiskowej wygłosi seminarium pt. „Zagospodarowanie popiołów lotnych – mikrobiologiczna degradacja niespalonego węgla”.

Streszczenie:

Popioły lotne to ogromnie skomplikowana frakcja odpadowa powstająca podczas spalania węgla w elektrowniach węglowych. Rocznie, w skali świata generowane jest 800 milionów ton tego odpadu. Głównymi producentami są Chiny, Indie i Stany Zjednoczone, które produkują odpowiednio, 500, 140 i 115 milionów ton rocznie. Głównymi składnikami popiołów lotnych są tlenki krzemu i żelaza, jednakże w ich składzie znajdują się także, między innymi, metale ciężkie i metale ziem rzadkich. Niektóre rodzaje popiołów zawierają znaczne ilości niespalonego węgla. Taka zawartość uniemożliwia wykorzystanie popiołów jako dodatku do produkcji cementu, co jest jednym z głównych sposobów zagospodarowania tego materiału. Ta przeszkoda może zostać pokonana poprzez wykorzystanie mikroorganizmów do rozkładu resztkowego węgla. Ponadto, frakcje popiołów, które nie mogą zostać zagospodarowane w produktywny sposób są składowane na hałdach, często w niekontrolowany sposób, co może prowadzić do wyciekania toksycznych składników popiołów od środowiska. W tym przypadku mikroorganizmy również mogą okazać się pomocne, gdyż można je wykorzystać do produkcji związków ługujących, które umożliwiają ługowanie metali ciężkich i metali ziem rzadkich w kontrolowanych warunkach. Kolejną perspektywą wykorzystania popiołów po obróbce mikrobiologicznej jest zastosowanie go w rekultywacji gleb. Popioły po potraktowaniu mikroorganizmami są pozbawione toksycznych składników, a także zawierają metabolity bakteryjne, o możliwych właściwościach promujących wzrost roślin i mikroorganizmów.