Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Plazmidom bakterii z rodzaju Listeria

Kategoria: Seminarium IM

Serdecznie zapraszamy na seminarium instytutowe: w najbliższy poniedziałek, 31 stycznia o godz. 14.00 mgr Cora Chmielowska z Zakładu Genetyki Bakterii przedstawi seminarium pt. ” Określenie roli mobilnego DNA w kształtowaniu pangenomu bakterii z rodzaju Listeria (Firmicutes)”.

Streszczenie: Rodzaj Listeria grupuje gatunki patogenne i saprofityczne. Chromosomy tych bakterii cechuje konserwowana struktura genetyczna, z niewielką ilością wbudowanego egzogennego DNA. Sugeruje to, że pozachromosomowe replikony – plazmidy – mogą odgrywać kluczową rolę zarówno w kształtowaniu zmienności fenotypowej poszczególnych szczepów, jak i w determinowaniu zakresu pangenomu całego rodzaju taksonomicznego.

Przeprowadzone badania  miały na celu zweryfikowanie tej hipotezy. W efekcie, zdefiniowano i scharakteryzowano plazmidom Listeria spp., co przyniosło wiele nowych danych na temat (a) rozpowszechnienia i stopnia zróżnicowania plazmidów w tej grupie bakterii, (b) ich potencjału w determinowaniu fenotypów o charakterze adaptacyjnym, a także (c) ewolucyjnej roli tych replikonów – również w odniesieniu do innych rodzajów bakterii z typu Firmicutes.